Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Tööturu paindlikkus laual

Lauri LinnamäeTöösuhted liiguvad üha suurema paindlikkuse suunas, nii tööandja kui ka töötaja jaoks. Laupäeval arutab Eesti Tööandjate Keskliidu kommunikatsioonijuht Lauri Linnamäe koos peaministri nõuniku Maris Lauri, ametiühingujuhi Peep Petersoni ning tööandjate keskliidu juhi Toomas Tamsariga tuleviku töösuhete üle. Enne aga kirjutas ta meie Arvamusfestivali blogile väikese arvamusloo.

Üks on selge: töösuhted liiguvad üha suurema paindlikkuse suunas, nii tööandja kui ka töötaja jaoks. Sest ettevõtja peab kohanema üha volatiilsema turuga, suutma kiiresti reageerida nõudluse ja olude muutustele. Kaasaegne töötaja soovib üha sagedamini töötada mitmele tööandjale, enda valitud ajal/kohas, ühitada paremini tööd ja pere.

Mõelge, kui kevadel alustav võimukoalitsioon võtaks eesmärgiks, et nelja aasta pärast oleks Eesti Euroopa Liidu kõige paindlikumate töösuhetega riik? Kõlab hullu ideena? Ma arvan, et mitte.

Kuid paindlikkuse pehme poole kõrval on ka kõva pool. Eesti ettevõtteid pigistab praegu tõsine töökäte puudus. Tellimusi oleks, tööd oleks, müügi- ja maksutulu oleks, aga pole vajalike oskustega töökäsi. Samal ajal on teises tööturu servas palju käsi jõude. Inimesi, kes mingil põhjusel ei suuda või ei soovi tööturul osaleda. Ning välismaiste töötajate kasutamine on siiani väga keeruline.

Kahjuks tõi teade PKC Haapsalu tehase sulgemisest selle küsimuse karmilt juba täna lauale. See pole paraku esimene kord, kus suur ettevõte peab sellepärast, et koha pealt ei leia ning välismaalt tuua väga raske, jätma mõnekümne töötaja puudumise pärast mõnisada töötajat tööta. Puudutagu see siis tellimuste ärakukkumist või hullemal juhul lausa tehase kinnipanekut.

Kust me võtame tulevikus töökäsi? Kuidas tööandjatena vastame uue põlvkonna töötajate nõudmistele? Kuidas muudame töösuhted dünaamiliseks ja tõhusaks, ohverdamata töötajate turvalisust? See pole üldfilosoofiline žongleerimine, vaid täna ja praegu põletav küsimus. Tule laupäeval kell viis elukvaliteedi lava juurde, arutame seda! Meie pakume Sulle väärikaid kaasamõtlejaid, Sina paku meile värskeid mõtteid!

Lauri Linnamäe juhib laupäeval, 16. augustil kell 17 Elukvaliteedi laval algavat arutelu “Tuleviku töösuhted — töötasu, tervis ja teadmised“.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *