Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Filmiprogramm

Üks viis arvamust avaldada on (dokumentaal)film. Arvamusfestival toob osalejateni üheksa väga erinäolist filmi, mida näidatakse kahel päeval Wittensteini ajakeskuse alumises auditooriumis. Festival palus erinevatel aruteludes osalejatel nimetada üks dokumentaalfilm, mida nende arvates peaks Arvamusfestivalil kindlasti näha saama. Programm on koos ning valiku teinud inimesed on kohal, et enne seansi algust filme tutvustada ja oma valikust rääkida. Filmid on kõigile tasuta.

Reede, 15. august

14.00 “Lapsed 404” (Venemaa, 2014), esitleja Tiina Lokk
2013. aastal kirjutas Venemaa president Vladimir Putin alla seaduseelnõule, mis keelab “homoseksuaalse propaganda alaealiste seas”. Mis on saanud nüüd neist noortest, kes on võimetud oma õigusi kaitsma ning keda peetakse haigeks, patuseks ja ebanormaalseks?

16.00 “Eluaur” (Soome, 2010), esitleja Aku Sorainen
Soome mehed alasti saunas, jututeemad väga isiklikud. Need on lood armumisest, sünnitamisest, vallatlemisest, surmast. Dokumentaarium avab soome mehe hinge eriti intiimsel ja poeetilisel viisil. Film esitati Soomes 2011. aastal parima võõrkeelse filmi Oscarile.

18.00 “Kui puu kukub” (USA, 2011), esitleja Peeter Vihma
Märkimisväärne lugu ja erakordne vaade eesriide taha radikaalsetest keskkonna eest võitlejate grupist Earth Liberation Front. FBI nimetab neid “number 1 kohalikuks terroriohuks”. Film on hinnatud mitmete tunnustatud auhindadega.

20.00 “Harilik pensionär” (Eesti, 2006), esitleja Ülle Madise
Filmi autor Fideelia-Signe Roots on öelnud, et filmi eeskuju oli Rein Marani film „Harilik rästik“. Film vaatleb pensionäride elu ja tegemisi. Kuulame, mida pensionärid omavahel räägivad ja mille üle nalja viskavad, avastame, et neil on lahe huumorimeel ja nad teavad täpselt, mis on moes.

21.00 “The Shift” (2009), esitleja Laine Randjärv
Mõjuv ja liikumapanev film inimese spirituaalsest teekonnast ambitsioonist tähenduseni. See on film elu mõtte otsimisest ja leidmisest.

Laupäev, 16. august

12.00 “Palme” (2012), esitleja Kristi Liiva
Film Rootsi endise peaministri Olaf Palme elust ja tegemistest, kuni tema mõrvani 1986. aastal. Muuhulgas pidas Olaf Palme enam kui 45 aastat tagasi Gotlandil Almadaleni pargi kõrval veoauto kastist ühe kõne. Selle kõnega pandi algus Almedaleni nädalale igal suvel, arutlemaks nädala jooksul, kuidas Rootsit paremaks teha. See andis inspiratsiooni ka Arvamusfestivali korraldajatele.

14.00 “Walesa. Rahva lootus” (2013), esitleja Peep Peterson
Aasta 1970, Poola sadamalinn Gdansk. Kommunistlikud võimud suruvad tööliste protestiavalduse veriselt maha. Protestijate seas on ka Lech Wałęsa, tavaline laevatehase tööline, kes üritab koos naise Danutaga hakkama saada oma elu igapäevaste probleemidega. Vastupidiselt kõigile reeglitele saab temast peagi liider revolutsioonis, mis lõppes mitte ainult diktatuuri lõpetamisega Poolas, vaid lagundas ka juba niigi mõrase Nõukogude impeeriumi.

16.30 “Suur-Sõjamäe” (2013), esitleja Rein Raud
Aljona Surzikova film sellest, kuidas üks süsteem vahetub teisega ja mida see erinevatele inimestele kaasa toob. Viimase 20 aasta jooksul on elu Tallinnas drastiliselt muutunud, ent on kohti, mida need muudatused ei ole suutnud leida. Film jutustab erinevate inimeste elust, mille kokkupuutepunkt on ühes ja samas kohas.

18.00 “August otsib naist” (1998), esitleja Andrei Hvostov
Tudengifilm 1998. aastast, tollase Tallinna Pedagoogikaülikooli tudengite ja tänaste tunnustatud režissööride Andres Maimiku ja Arbo Tammiksaare koolitöö raames valminud dokumentaalfilm.