Tänavu augustis toimuv teine Arvamusfestival arutleb muuhulgas ka vaimse tervise probleemide üle.
“Pole hullu!” arutelu võtab ette viimasel ajal järjest rohkem teadvustatud vaimse tervise probleemi ja püüab seda erinevate vaatenurkade alt lahti rääkida ja piiritleda. Vastuseid otsitakse küsimustele, mis on vaimne tervis, kust läheb piir vaimse tervise ja selle puudumise vahel, mida inimesed oma vaimse tervise heaks teevad ning kuidas tunnevad ära, et asjad ei ole hästi?
Samuti püüab arutelu leida vastuseid küsimusele, kuidas mõjutab muutuv keskkond ja ühiskonnakorraldus vaimset tervist?
Arutelu modereerib Terve Eesti sihtasutuse looja Riina Raudne ning vaimse tervise teemal vahetavad mõtteid näitekirjanik ja lavastaja Paavo Piik, Pärnu Haigla psühiaatriakliiniku päevakeskuse juhataja Indrek Linnuste ning kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa MTÜ-st Peaasjad.
Tänavune Arvamusfestival toob augusti keskel osalejateni üle 150 erineva arutelu Eesti tänase ja homse teemal, neile lisaks raadioprogrammid, kultuurisündmused, õpitoad ja festivaliklubi.
Arvamusfestival toimub tänavu 15.-16. augustil Paide Vallimäel, tegemist on ärksate ja aktiivsete inimeste kohtumispaiga ja mõttevahetuskohaga Eesti ühiskonnale ja inimestele olulistel teemadel. Festivali eesmärk on tuua kokku erinevaid vaatenurki ja ideid, et arutelude tulemusel sünniks uusi teadmisi, alguse saaksid uued ühiskonna jaoks kasulikud ettevõtmised ning areneks arutelukultuur Eestis.
Arvamusfestival toimus esimest korda eelmisel aastal, kui kahe päeva jooksul peeti ligi 50 arutelu ja õpituba, arutelulavadel diskuteeris 200 inimest, osalejatena oli kohal umbes 2000 inimest.
“Pole hullu!” ütleb hull, kui on kõik teised hulluks ajanud. See mõte kuulub kindlasti musta huumori valdkonda, kuigi eks huumorgi on pärit elust enesest, sest lihtsalt seosetus jutus ju iva ei ole. Üritaks siis oma arvamuse ka vaimse tervise poole pealt paberile panna. Minu arust on vaimne tervis seotud tihedalt mõttekäiguga, et kui kõik saaks mida tahavad, probleeme ei oleks. Paraku aga elus need asjad nii lihtsalt ei käi ja mõned jäävad saamata jäänud toetuse, abi, jne. tõttu haigeks. On ka neid, kes muutuvad antud olukorras aina tugevamaks õppides uutest olukordadest järeldustega võitu saama. Kuid vaimses tervises on ka silmale nähtamatuid aspekte ja nende üle arutamine on nagu pilgu tajumine füüsiliselt. Üks on tajunud ja teine ei mõista millest Ta räägib. Loodan, et andsin veidi mõtteainet arvamusfestivalil mõtete mõlgutamiseks, kuid kui soovite tõtt kuulda, pöörduge häiretega inimeste poole. Tõde pole teist kaugel…