Uusi vabaühendusi asutatakse meil igal aastal üle tuhande ning uuringud näitavad, et Eesti elanikud peavad oluliseks osalemist ja kaasa rääkimist ühiskonna ja kogukonna asjades. Tegeliku osalemiseni jõuab aga vaid väike osa ning pea iga vabaühenduse eestvedaja kurdab, kui raske on inimesi oma tegemistesse kaasa tõmmata. Süüdistame kooli, õppekava ja haridusametnikke selles, et me lapsed ei lõpeta kooli heade kodanikena ning perekondi ja kogukondi, et nad ei anna eeskuju ega oska kaasata.
Selles arutelus otsime aktiivse kodaniku eliksiiri retsepti. Mis on see, mis motiveerib osalema? On see eeskuju või geenid? On need sotsiaalmajanduslikud tegurid, mis inimese ühiskondlikku aktiivsust mõjutavad? Miks näiteks on vene emakeelega inimesed eestikeelsetest nii palju passiivsemad ning vene vabaühendustest siin nii harva kuulda? Mida saab ära teha, et inimesi kodanikuaktiivsuse “pisikuga” nakatada?
Arutelu juhib Age Tomson (DD Akadeemia), vestlevad Urmo Reitav (TLÜ Pedagoogiline seminar, MTÜ Pro Consensio), Darja Saar (Eesti Energia ettevõtlikkusideede konkurss ja arenguprogramm ENTRUM), Evelin Tamm.